SEO czy PPC – co najlepiej wybrać?

Prowadząc sklep czy stronę internetową, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne, w dzisiejszych czasach, dla powodzenia biznesu jest dbanie o widoczność w sieci. Spośród wielu narzędzi marketingu internetowego tymi najbardziej popularnymi zdecydowanie są pozycjonowanie (SEO) oraz płatne kampanie reklamowe (PPC), czyli między innymi Google Ads i Meta Ads. Sprawdź, jak za ich pomocą docierać do nowych odbiorców i wybierz tę drogę, która lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Czym jest pozycjonowanie SEO?

Poruszając się w świecie internetowego biznesu, słowo „SEO” zapewne słyszałeś już nie raz. Jest to skrót od wyrażenia Search Engine Optimization i oznacza on wszystkie procesy, które odpowiadają za pozycje Twojej strony w naturalnych wynikach w wyszukiwarkach internetowych.

Załóżmy, że prowadzisz internetowy sklep z zabawkami dla dzieci. W takim wypadku celem optymalizacji SEO dla Twojego sklepu będzie to, aby wyświetlał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, kiedy potencjalny klient wpisze frazę „zabawki dla dzieci”. Tak, żeby trafił najpierw do Ciebie – a nie do konkurencji.

O SEO najczęściej mówimy w kontekście Google, bo – chociaż termin ten tyczy się także innych wyszukiwarek – to właśnie z tej wyszukiwarki korzysta większość polskich internautów.

Pozycjonowanie – wynik wielu składowych

Wspomnieliśmy, że SEO oznacza wszystkie procesy odpowiadające za pozycjonowanie strony internetowej. Ale co to właściwie oznacza?

W świadomości ludzi pozycjonowanie opiera się głównie na zadbaniu o odpowiednią liczbę słów kluczowych, jednak samo to nie wystarczy, aby przebić się na szczyt pierwszej strony w Google.

Dlatego dobrze przeprowadzona optymalizacja pod kątem SEO opiera się na zbudowaniu indywidualnej, spójnej strategii zmian, jakie trzeba wprowadzić na stronie i poza stroną. Na jakie kroki w takim procesie należy się nastawić? Przede wszystkim na przeprowadzenie wnikliwej i wyczerpującej analizy strony internetowej. To właśnie na jej podstawie ustala się, jakie konkretne prace należy wykonać.

Następnie trzeba przygotować się na dobór odpowiednich słów kluczowych, optymalizację witryny samej w sobie, a także na stworzenie wartościowego contentu i pozyskiwanie linków.

Dlaczego warto inwestować w SEO?

Dobrze prowadzone działania SEO przede wszystkim zwiększą widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach, ale jest to zaledwie jedna z wielu korzyści z nich płynących.

Wśród innych możemy wymienić chociażby przebudowę i poprawę funkcjonalności strony internetowej oraz przyciągnięcie nowego, wartościowego ruchu. Wysokie pozycje w wyszukiwarkach przekładają się także na wzrost zaufania konsumentów.

Niezaprzeczalnym atutem pozycjonowania jest fakt, że jego wyniki są bardzo łatwo mierzalne – bez problemu dostrzeżesz korzyści z wprowadzania strategii w życie. Dzięki prostym narzędziom można sprawdzać pozycje fraz, ruch na stronie czy ilość sesji.

O co chodzi z kampaniami PPC?

Skrót PPC, czyli skrót od angielskiego wyrażenia pay per click, oznacza reklamy płatne takie jak Meta Ads (kiedyś Facebook Ads) czy Google Ads. Za ich pomocą można docierać do użytkowników przeglądających różne strony internetowe i media społecznościowe. Reklamy wyświetlane są w formie linków spersonalizowanych, materiałów graficznych lub wideo – na pewno nie raz natknąłeś się na nie, przeglądając Facebooka czy YouTube’a a także w wyszukiwarce Google.

A koszt takiej reklamy? Jak sama nazwa wskazuje – nalicza się, dopiero gdy jakiś internauta kliknie w sponsorowany link, przechodząc na Twoją witrynę.

Zatem podstawową różnicą między SEO a PPC jest fakt, że to pierwsze skupia się na pozyskiwaniu poszukujących Twoich usług klientów organicznie (bezpłatnie), a to drugie pozwala promować je kanałami płatnymi.

Czy inwestowanie w PPC ma zalety?

Niewątpliwie! Przede wszystkim praca z kampaniami reklamowymi pozwala na uzyskanie bardzo szybkich efektów.

Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy i wprowadzasz na jakiś krótki okres – powiedzmy na weekend – specjalną promocję. Dotarcie z nią do odbiorców za pomocą samego pozycjonowania mogłoby być w tak krótkim czasie wręcz nieosiągalne. Ten problem nie występuje jednak w przypadku kampanii PPC.

Ponadto, kampanie reklamowe trafiają do starannie wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Jeśli masz stworzoną swoją buyer personę (czyli modelowego klienta Twojej firmy), możesz skierować reklamy do osób, które dokładnie jej odpowiadają. Dostosujesz ich wiek, lokalizację, a nawet zainteresowania.

Pozycjonowanie SEO a kampanie PPC – główne różnice

Wiesz już, że dzięki SEO będziesz w stanie w sposób organiczny docierać do nowych odbiorców, którzy wpisują konkretne frazy w wyszukiwarki. Natomiast PPC pozwoli Ci szybko dotrzeć do konkretnych grup ludzi. Ale czy to wszystkie różnice? I w jakich przypadkach warto wdrożyć konkretne strategie?

Jeśli Twoim celem jest stopniowe, długotrwałe budowanie popularności marki w sieci – powinieneś w pierwszej kolejności przyjrzeć się pozycjonowaniu SEO. Kluczową rolę odegra tutaj optymalizacja całej strony internetowej, co przełoży się również na pozytywny user experience, a w konsekwencji na zaangażowanie na stronie. Efekty tych działań – o ile zostaną utrzymane – będziesz mógł obserwować przez długi czas.

Kampanie PPC natomiast będą dla Ciebie odpowiednie, jeśli chcesz w krótkim czasie podnieść wyniki sprzedaży, pobrań e-booka czy zapisów na webinar. Jeśli oferujesz usługi sezonowe – jest to rozwiązanie dla Ciebie! W tym przypadku nie musisz tak bardzo skupiać się na kwestiach technicznych strony, chociaż mogą one mieć wpływ na zaangażowanie klienta na stronie.

A potencjalne zagrożenia?

Nie ma róży bez kolców, dlatego wybierając dla swojego biznesu idealny kanał promocji, powinieneś pochylić się nie tylko nad ich mocnymi, ale także nad tymi nieco słabszymi stronami.

Decydując się na kampanię PPC, musisz pamiętać o tym, że w Polsce istnieją internauci, którzy korzystają z oprogramowania do blokowania tego typu reklam. Co prawda ten fakt nie przeszkadza w osiąganiu wysokich wyników, jednak jest kwestią, z którą należy się liczyć.

Jeśli jednak zdecydujesz się „pójść” w SEO, pamiętaj o tym, że jeśli kiedyś będziesz chciał zmienić główne słowa kluczowe – zaistnieje potrzeba wprowadzeniu wielu zmian na Twojej stronie. Przygotowanie nowych treści, przepisanie nagłówków czy meta opisów może zająć chwilę, ale na pewno przyniesie pożądane rezultaty!

A gdyby tak połączyć SEO i PPC?

Maksymalne rezultaty uzyskasz jednak, łącząc oba te kanały! Dzięki SEO pojawisz się w organicznych wynikach wyszukiwania, a kampanie PPC pomogą Ci szybko docierać do nowych odbiorców. W ten sposób maksymalnie zwiększysz widoczność Twojej marki w sieci i ludzie zaczną ją kojarzyć. A sam pewnie doskonale wiesz, jak wielką rolę w sprzedaży towarów i usług gra fakt rozpoznawalności firmy.

Dlatego nie czekaj – zleć zaplanowanie działań marketingowych jeszcze dzisiaj!

Autorem wpisu jest Kamil Haraburda, grafik i założyciel Bahama Yellow.